۶ قاعده‌ی مهم برای همه‌گیر شدن محصول

اعتبار اجتماعی

مردم وقتی درباره‌ی محصول یا ایده‌ی خاصی حرف می‌زنند چه شکلی به نظر می‌رسند؟ اکثر ما دوست داریم باهوش به نظر برسیم نه خنگ٬ پول‌دار دیده شویم نه بی‌پول٬ جذاب و باحال باشیم نه دیلاق و بی‌خاصیت. درست مثل نوع لباس پوشیدن و انتخاب ماشینی که پشتش می‌نشینیم. آنچه درباره‌اش حرف می‌زنیم٬ مستقیم روی نظر دیگران نسبت به ما اثر می‌گذارد. این همان اعتبار اجتماعی است. دانستن چیزهای باحال باعث می‌شود مردم حس زبلی و آگاه بودن از اخبار خاص و مخفی داشته باشند. پس اگر می‌خواهیم مردم درباره مای حرف بزنند باید پیام‌هایی بسازیم که این حس‌های خاص و جالب را در آن‌ها زنده کند. باید بتوانیم ویژگی‌های منحصربه‌فرد درونی خودمان را پیدا کنیم و کاری کنیم مردم فکر کنند از ما هستند. فکر کنند خودی هستند. باید بازی‌هایی را به‌کارگیریم که از طریق آن بخواهند و بتوانند خودشان را به دیگران نشان دهند.

۶ قاعده‌ی مهم برای همه‌گیر شدن محصول

۶ قاعده‌ی مهم برای همه‌گیر شدن محصول

زنجیره‌ها

چطور یاد مردم می‌افتد که درباره‌ی محصول یا ایده‌ی ما حرف بزنند؟ منظور همان رابط‌هایی است که باعث می‌شود مردم درباره‌ی مباحث مرتبط فکر کنند. مردم اغلب درباره‌ی چیزهایی حرف می‌زنند که به آن‌ها فکر می‌کنند. پس هرچه بیشتر درباره‌ی ایده یا محصولی فکر کنند بیشتر هم درباره‌اش حرف می‌زنند. باید محصولاتی طراحی کنیم که ممکن است در دفعات بیشتری به ذهن اشخاص برسند. باید محیطی فراهم باشد که مردم را بیشتر یاد محصول ما بیندازد؛ یعنی یک‌راه ارتباطی بین محیط و محصول ایجاد کنیم که این زنجیره‌ها را بسازند. زبان ترجمان ذهن است.

احساسات

چیزی که برایمان اهمیت داشته باشد٬ حتماً درباره‌اش به دیگر آن‌هم می‌گوییم. پس چطور می‌توانیم پیام‌هایی بسازیم که حس خاصی را در مردم ایجاد کنند؟ مطالب مسری به‌طور طبیعی نوعی احساس را در انسان٬ زنده می‌کنند. درواقع همین حس‌های عاطفی متفاوت است که بین مردم به اشتراک گذاشته می‌شود. پس می‌بینید که جای پیله کردن بیش‌ازحد به کاربرد٬ کمی هم باید روی احساسات تمرکز کرد.

عمومیت

اگر بعضی‌ها از محصول ما استفاده می‌کنند یا مطابق با میل ما رفتار می‌کنند٬ بقیه می‌بینند؟ مردم به هم نگاه می‌کنند و همان کارهای هم را انجام می‌دهند. این جمله به این سادگی‌ها نیست و فقط درباره‌ی یک تقلید ساده حرف نمی‌زند. هر چیزی که ملموس‌تر باشد٬ پیروی از آن‌هم ساده‌تر است. هر چه این تقلید بیش‌تر اتفاق بیفتد احتمال همه‌گیر شدنش هم بیشتر است و پس باید محصولات و ایده‌هایمان را همگانی‌تر کنیم. تبلیغ محصول یعنی بتوانیم محصولاتی طراحی کنیم که خودشان تبلیغی برای خودشان باشند و الگوهایی رفتاری بسازیم که همیشه بین مردم جامعه باقی بمانند.

ارزش کاربردی

چطور می‌توانیم چیزهایی بسازیم که به نظر مفید برسند؟ مردم‌دوست دارند به هم کمک کنند. پس اگر بتوانیم نشانشان بدهیم که محصولمان به‌نوعی صرفه‌جویی در وقت و پول است یا برای سلامتی‌شان مفید است٬ بدون تردید٬ سر زبانشان افتاده‌ایم و تبلیغ محصول خود را به آنها سپرده ایم. ولی در دنیای مدرن امروز که تقریباً تمام انسان‌ها از اطلاعات مفید اشباع‌شده‌اند٬ باید کاری کنیم که به چشم بیاییم. باید بفهمیم از دید مردم چه چیزی خوب محسوب می‌شود. باید آن ویژگی خوب و مثبتی را که قرار است در اختیار جامعه بگذاریم کاملاً روشن کنیم٬ چه ازنظر مالی چه هر چیز دیگر. درنهایت باید تمام دانش و تخصصمان را یکجا متمرکز کنیم تا مردم راحت‌تر بتوانند آن‌ها را به هم انتقال دهند.

داستان سازی

فکر می‌کنید ایده‌هایمان را تا چه بازه‌ای می‌توانیم گسترش دهیم؟ مردم علاوه بر اطلاعاتی که در اختیار هم می‌گذارند٬ کلی هم‌داستان٬ سر هم می‌کنند. ولی هر داستانی درست مثل قصه‌های مادربزرگ‌ها٬ درس‌های اخلاقی خودش را دارد. اطلاعات٬ در پوشش درست سخن گفتن پخش می‌شود. پس ما هم باید قصه‌ی خودمان را بسازیم و آن جزییات ایده‌مان را که هر شنونده‌ای دوست دارد به بغل‌دستی‌اش بگوید٬ در آنجا دهیم. ولی کاری که در اصل باید بکنیم٬ خیلی بیشتر از یک داستان سازی بزرگ است. باید قصه‌ای سر هم کنیم که ارزش تکرار داشته باشد. همه‌چیز باید طوری دقیق برنامه‌ریزی‌شده باشد که پیام ما جزء لاینفک داستان شود و ناقل نتواند آن را بدون اشاره به پیام نهفته‌ی ما تکرار کند.

این‌ها شش قاعده‌ی همه‌گیر شدن محصول و تبلیغ محصول بودند. محصولات و ایده‌هایی که اعتبار اجتماعی دارند و زنجیره‌وار به هم متصل‌اند٬ احساسات عام مردم را برمی‌انگیزند و با داستان سازی‌های روزمره درهم‌تنیده شده‌اند.

نوبسنده : احمد سلگی

برای خواندن بقیه ی مقالات  و همچنین دانلود فایلهای صوتی و تصویری در زمینه بازاریابی آنلاین و کسب و کار اینترنتی به وب سایت ما مراحعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *