آموزش نوشتن مطلب در وردپرس

وردپرس به عنوان یک نرم افزار رایگان و باز متن برای ساخت سایت ها و وبلاگ های ساده تا پیچیده مورد استفاده قرار می گیرد. کسانی که از وردپرس برای این کار استفاده می کنند، معمولاً باید هر روز محتوایی را درون سایت خود منتشر کنند. بدین ترتیب باید با طریقۀ نوشتن مطلب در وردپرس آشنا باشند تا بهتر بتوانند ساخت خود را ترفیع دهند. چون نشانۀ یک سایت زنده به میزان به روز بودن آن است که منظور از به روز بودن، انتشار نوشته ها و محتویات جدید است که این کار را شما به عنوان مدیر سایت وردپرس باید انجام دهید. در این نوشته قصد آموزش نوشتن مطلب در وردپرس را به شما به صورت تصویری داریم که امیدواریم پس از این بتوانید بهتر از وردپرس خود استفاده کنید. در ضمن در خلال آموزش این مبحث مهم، به منابع آموزشی دیگری هم اشاره خواهیم کرد که به شما توصیه می کنم حتماً تا آخر این مقالۀ آموزشی همراه ما باشید.

آموزش نوشتن مطلب در وردپرس

آموزش نوشتن مطلب در وردپرس

برای نوشتن مطلب وردپرس در اولین مرحله باید وارد محیط پیشخوان وردپرس شوید. پیشخوان همان محلی است که شما به عنوان مدیر یا نویسنده سایت به آن دسترسی دارید. اما دیگران یا غریبه ها امکان وارد شدن به آن را ندارند. بخش پیشخوان همان بخش مدیریت سایت است که باید با یک رمز عبور قوی محافظت شده باشد.

در هر صورت پس از اینکه وارد بخش پیشخوان شدید، کافی است از یکی از روش های زیر وارد صفحۀ “نوشته‎ی تازه” شوید.

  • از نوار بالای پیشخوان روی “تازه” یا علامت مثبت (+) کلیک کنید.
  • از فهرست سمت راست به بخش “نوشته ها” > “افزودن نوشته” بروید.

در هر صورت شما وارد صفحه ای خواهید شد که در انجا باید مشخصات نوشتۀ جدید یا همان مطلب تازۀ خود را وارد کنید و سپس روی انتشار کلیک کنید. این کار بسیار ساده و جذاب است. تصویر این صفحه را در زیر می توانید ببینید.

صفحه ارسال نوشته جدید در وردپرس

صفحه ارسال نوشته جدید در وردپرس

تصویر بالا در زمانی گرفته شده است که عرض مرورگر اینترنتی روی رایانۀ میز کار، اندکی کم شده است. به همین دلیل نوار ناوبری سمت راست وردپرس به صورت جمع شده در آمده است. البته باید اشاره کرد که اگر در صفحه نمایش ها و دستگاه های مختلف، به پیشخوان وردپرس مراجعه کنید. ممکن است ظاهر کار اندکی متفاوت باشد. اما کلیات کار یکی است و نباید نگران باشید. مثلاً همین صفحه در گوشی های هوشمند به صورت تک ستونی نمایش داده می شود.

به سراغ اصل مطلب خواهیم رفت که اگر در تصویر بالا دقت کنید، این بخش از وردپرس شامل جعبه های مختلفی است که هر جعبه یک کاری را برای ما انجام می دهد. ما باید مشخصات مطلب را از درون هر کدام از این جعبه ها وارد کنید و در آخر روی دکمۀ “انتشار” که در تصویر بالا به رنگ قرمز است کلیک کنید. البته ممکن است که رنگ این دکمه در وردپرس شما فرق داشته باشد. حالا با تک تک جعبه های ویرایشی این صفحه شما را آشنا خواهم کرد.

جعبۀ عنوان مطلب

جعبۀ عنوان در بالا سمت راست صفحه وجود دارد و شما باید عنوان نوشتۀ خود را وارد کنید. عنوان شما در جاهای مختلفی نشان داده خواهد شد. اگر یک نوشته را منتشر کنید و به صفحۀ همان نوشته بروید، خواهید دید که این عنوان در کجا نمایش داده می شود. علاوه بر اینکه درون صفحات سایت شما این عنوان نمایش داده می شود، در سربرگ مرورگر و حتی در موتورهای جستجو هم این عنوان به نمایش در می آید. پس در وارد کردن عنوان نهایت دقت را داشته باشید و توصیه می شود با اینکه عنوان و دیگر قسمت های هر نوشته را بعداً هم می توانید ویرایش کنید، اما از ایجاد تغییرات در آنها خودداری کنید.

جعبۀ ویرایشگر متن

این جعبه بزرگ ترین جعبه در صفحۀ ارسال نوشتۀ تازه است که شما باید متن خود را در این جعبه بنویسید. نوشتن متن هم به مانند چت کردن و نوشتن و ارسال کردن متن برای دوستان خود توسط پیام رسان ها است. اصلاً کار سختی نیست. البته یک تفاوت عمده در اینجا وجود دارد و آن این است که؛ در اینجا شما باید متن خود را با استفاده از ابزارهایی که در بالای این قسمت از صفحه وجود دارد، سبک بندی کنید.

منظور از سبک بندی کردن، بزرگ کردن، کج کردن، پیوند دار کردن، زیر خط دار کردن، رنگی کردن و خلاصه زیبا کردن متن است که برای بازدید کننده می تواند متن شما را جذاب تر از قبل کند. به همین نوشته توجه کنید. ببینید که سر عنوان ها چطور موضوع نوشته را دسته بندی و ساختار بندی می کند. در نهایت این سلیقۀ شماست که متن را سبک بندی کنید و آن را برای انتشار آماده کنید.

نگران این هم نباشید که نوشتۀ شما از بین برود. وردپرس از تمامی مراحل نوشتۀ شما نسخه های مختلفی را ذخیره می کند تا در زمانی که مشکلی برای رایانه یا مرورگر شما پیش آمد به راحتی نسخۀ مد نظرتان را بازبابی کنید.

یک دکمه در بالای این جعبه وجود دارد با عنوان؛ “افزودن پرونده چند رسانه ای”. اگر روی این دکمه کلیک کنید، می توانید از عکس های موجود در کتابخانه یا حتی از عکسی که روی رایانۀ خود دارید در نوشتۀ خود استفاده کنید. پس اول باید اشاره گر را در جایی قرار دهید که می خواهید عکس مورد نظر در آنجا ظاهر شود. پس از آن روی این دستور کلیک کنید و عکسی را وارد نوشتۀ خود کنید. نوشتۀ بدون عکس روح ندارد. حتماً به شما پیشنهاد می شود که از عکس در نوشتۀ خود استفاده کنید.

یک نکتۀ دیگری که باید برای جعبۀ ویرایش مطلب گفت، این است که این بخش از صفحه دارای دو تا سربرگ است. سربرگ اول با نام “دیداری” شناخته می شود که یک ویرایشگر پیشرفته محسوب می شود و ابزارهای ویرایشی حرفه ای را برای شما مهیا می کند. اما سربرگ دوم با عنوان “متن” ویرایشگر متنی است که همان کدهای HTML مطلب را برای شما باز می کند. بهتر است از سربرگ دیداری برای ویرایش مطلب خود استفاده کنید.

جعبۀ دسته ها

یک جعبه با عنوان دسته ها وجود دارد که شما از طریق آن می توانید نوشته های سایت خود را دسته بندی کنید. اول از همه باید بدانید که از بخش “نوشته ها” > “دسته ها” شما قادرید دسته بندی های سایت خود را ایجاد کنید. اما اگر در حین انتشار یک نوشته هم متوجه این شدید که شما نیاز به دستۀ جدیدی دارید، می توانید ساخته دستۀ جدید را از طریق جعبۀ “دسته ها” در صفحۀ نوشتۀ تازه انجام دهید.

البته با این جعبه شما می توانید یک یا چند دسته را به این نوشته نسبت دهید. برای این کار دسته های مد نظر خود را باید فقط انتخاب کنید. فراموش نکنید که با دسته بندیِ صحیح نوشته های سایت، می توان کاری کرد که بازدید کنندگان بهتر بتوانند از محتویات سایت ما استفاده کنند و همچنین باعث شکیل تر شدن سایت ما هم خواهد شد.

برای ساخته یک دستۀ جدید، از این جعبه روی “افزودن دستۀ تازه” کلیک کنید تا بخشی باز شود که شما بتوانید نام و نوع دسته را تعیین کنید. این کار بسیار ساده است.

جعبۀ برچسب ها

یک جعبۀ دیگر هم با عنوان برچسب ها وجود دارد که شما می توانید برای نوشتۀ خود برچسب بزنید. تعیین برچسب ضروری نیست و شما می توانید از آن صرف نظر کنید. اما باید بدایند که برچسب ها روشی دیگر برای دسته بندی نوشته های سایت بدون ساختار خاصی هستند. اگر فکر می کنید دسته بندی های سایت شما آن قدر ریز نیست که خواسته باشید کل موضوعات سایت شما را پوشش دهد، برای دسته بندی ریزتر می توانید از برچسب ها استفاده کنید.

طریقۀ الصاق و استفاده از برچسب ها دقیقاً مثل دسته ها است و به مانند توضیحاتی که در بالا برای دسته ها گفته شد، می توانید برچسب الصاق کنید. الصاق برچسب به تعداد زیاد خوب نیست. به این نکته هم دقت داشته باشید.

جعبۀ انتشار

این جعبۀ آخرین محلی است که ما در صفحۀ ارسال مطلب جدید در وردپرس به آن سر می زنیم. از طریق این جعبه شما می توانید نوشتۀ خود را در سایت منتشر کنید و یا آن را به صورت پیش نویس در آورده تا در فرصت مناسب منتشرش کنید. با کلیک روی پیش نمایش هم می توانید قبل از انتشار مطلب، آن را در سربرگی دیگر بررسی کنید و ببینید این مطلب برای بازدید کنندگان به چه ترتیبی نمایش داده خواهد شد. اما یادتان نرود که برای انتشار کامل حتماً باید روی دکمۀ “انتشار” کلیک کنید.

این کلیات کار نوشتن مطلب در وردپرس بود که خدمت شما توضیح دادیم. اما باید بدانید که در این صفحه ممکن است بنا بر افزونه هایی که شما نصب کردید، جعبه های دیگری هم وجود داشته باشد که باید تنظیمات آنها را هم انجام دهید. مثلاً افزونه های بهینه سازی سایت یا SEO معمولاً چنین جعبه هایی را برای شما اضافه می کنند.

در هر صورت به تعداد مطالبی که می خواهید منتشر کنید، باید این مراحل را انجام دهید و سعی کنید حداقل در هفته یک یا چندین نوشته ارسال کنید که با این کار سایت شما پویاتر از قبل خواهد شد. امیدوارم این نوشتۀ آموزشی به دبرد شما خرده باشد. البته باید گفت اگر به دنبال مرجعی کامل و تصویری از آموزش دیگر قسمت های وردپرس هستید، به شما پیشنهاد می کنم روی پیوند زیر کلیک کنید تا به صفحه ای هدایت شوید که فهرست کاملی از آموزشی های وردپرس در آنجا گردآوری شده است. به رایگان می توانید از آنها استفاده کیند تا به یک وردپرس کار حرفه ای تبدیل شوید.

آموزش وردپرس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *