آیا برنامه نویسی سخت است ؟

یکی از زمینه‌های کار با رایانه، برنامه نویسی است. یک برنامه نویس همیشه به فکر ساخت آن چیزی است که در ذهنش است. یعنی مدام به فکر توسعه است. سعی می‌کند با نوشتن برنامه‌هایی جدید و تازه کاری را انجام دهد که تا قبل از این یا تا به حال انجام نشده بود، یا با آن کیفیت صورت نگرفته بود. به هر حال اگر می‌خواهید وارد دنیای رایانه مخصوصاً برنامه نویسی شوید، شاید از خودتان بپرسید که آیا برنامه نویسی سخت است و برای پاسخ دادن به این سوال شما این مقاله را تهیه کردم تا بتوانم اندکی به شما در این راه کمکی کرده باشم.

آیا برنامه نویسی سخت است

آیا برنامه نویسی سخت است؟

رایانه‌ها در هر حیطه‌ای که فکرش را بکنید وارد شدند. با رایانه هر کاری را که فکرش را بکنید می‌توان انجام داد. در دنیای امروز، زندگی بدون رایانه شاید امکان پذیر نباشد و اگر باشد بسیار سخت است. سرعت پیشرفت با کمک رایانه دو چندان شده است و مسیرها هموارتر گشته است.

اما برای استفاده از یک رایانه باید بتوان با آن ارتباط برقرار نمود. که ما به عنوان یک کاربر نهایی رایانه باید از نرم افزارهایی که برای این منظور نوشته شدند استفاده کنیم. هر نرم افزاری با یک زبان برنامه نویسی خاص نوشته است. زبان‌های برنامه نویسی بسیاری وجود دارد که هر کدام از آنها برای مقاصد خاصی تولید شدند. کاری که یک زبان برنامه نویسی انجام می‌دهد، تعیین یک دسته دستورالعمل‌هایی است که دیگران بتوانند با به کار بردن آن دستور العمل‌ها کدهایی را تولید کنند که در نهایت قابل خواندن و اجرا کردن توسط رایانه باشد.

پس شخصی که می‌خواهد به یک برنامه نویس تبدیل شود، باید بتواند این دستورالعمل‌ها را بیاموزد و به کار گیرد. بیشتر این دستورالعمل‌ها در بیشتر زبان‌های برنامه نویسی شبیه به یکدیگر است. البته باید به این مورد هم دقت داشت که دسته‌ای مرسوم از زبان‌های برنامه نویسی با نام زبان های شیء گرا وجود دارد که ساختارشان تقریباً شبیه به یکدیگر است. یعنی اگر شما یکی از آنها را بیاموزید، یاد گرفتن دیگر زبان برنامه نویسی کار چندان سختی نخواهد بود.

پس با این تعاریف، اگر شما قصد یادگیری برنامه نویسی رایانه‌ای را داشته باشید، تنها مشکل اساسی شما زمانی است که می‌خواهید اولین زبان برنامه نویسی خودتان را بیاموزید. که برای این منظور هم معمولاً از زبان‌هایی استفاده می‌شود که هم ساده باشد، هم به زبان انسان نزدیک تر باشد (یعنی برای یک فردی که تا به حال با رایانه کار نکرده است، قابل فهم‌تر باشد) هم معمولاً شامل نرم افزارهای کمکی با عنوان IDE باشد کار نوشتن کدها را برای برنامه نویس ساده می‌کند و به نوعی کدنویسی را با گرافیک گره می‌زند. خوب، این طوریاست که کار برنامه نویسی لذت بخش می‌شود. البته کم کم خود شما به این نتیجه می‌رسید که در خیلی از مواقع خود همین گرافیک‌های جذاب هم، مانعی بزرگ سر راه شما هستند.

اما می‌رسیم به مبحث علاقه؛ که اگر شما به نوشتن برنامه و سپردن کارهای خودتان به رایانه با استفاده از زبان های برنامه نویسی علاقه داشته باشید، مطمئناً سختی‌های مرحلۀ یادگیری را با جان و دل می‌خرید تا اینکه یک روز لذت بردن از یک برنامۀ نوشته شده توسط شخص خودتان را تجربه نمایید.

آیا برنامه نویسی سخت است

آیا برنامه نویسی سخت است؟

آیا باید رشتۀ دانشگاهی حتماً کامپیوتر باشد؟

با اطمینان می‌توانم بگویم که رشتۀ دانشگاهی ربطی به برنامه نویس شدن ندارد. که خیلی‌ها هستند دارای مدرک کامپیوتر هستند اما یک زبان برنامه نویسی ساده را هم یاد ندارند. اما از طرف دیگر کسانی هستند که یک برنامه نویس حرفه‌ای قلمداد می‌شوند و رشتۀ دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اند با رایانه بی‌ارتباط است.

البته شما باید بدانید که با برنامه نویس شدن چه کاری را می‌خواهید انجام دهید. اینجاست که برای خود هدفی را تعیین کرده و حالا برای یادگیری برنامه نویسی انگیزه‌ای در وجود خود می‌بینید که به راحتی می‌توانید این مسیر را طی کنید.

شما هم می‌توانید!

فراموش نکنید که انسان بسیار تواناتر از آن است که فکر کند کاری را نمی‌تواند انجام دهد. برای برنامه نویس شدن کافی است هدف خود را تعیین کرده، برای آن زمان بگذارید و برنامه ریزی داشته باشید. حتی در طول طی مسیر یادگیری هم از برنامه نویسی لذت فراوان خواهید برد.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. Nate گفت:

    آقا ممنون از راهنمایی

  2. بروسلی گفت:

    عالی بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *