نصب ویندوز هفت از روی حافظه Flash

خیلی اوقات بنا به دلایلی، مثل پشتیبانی نکردن درایورهای رایانه از DVD به دلیل قدیمی بودن آن، قادر نیستیم که ویندوز ۷ را که روی یک عدد DVD است نصب کنیم. یا حتی می‌خواهیم همیشه ویندوز هفت را بروی حافظه فلش با خود به همراه داشته باشیم که در اینجا باید از ترفندی که جهت نصب ویندوز هفت از روی حافظه Flash در این مقاله به شما آموزش داده خواهد شد، استفاده کنید.

نصب ویندوز هفت از روی حافظه Flash

خوب، برای این کار ابزارها و نرم افزارهای مختلفی مثل Acronis Disk Suite وجود دارد که به صورت تقریباً خودکار تمامی کارهای بخش بندی حافظه فلش را انجام داده و کار شما را ساده می‌کند. با کمی جستجو در اینترنت به راحتی می‌توانید از این نرم افزارها استفاده کنید. اما ما از یک برنامه داخل سیستم عامل Dos خود ویندوز به نام DiskPart استفاده می‌کنیم که دیگر نیاز به نصب هیچ گونه نرم افزار خارجی ندارید. پس اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک حافظه Flash با ظرفیت ۴ گیگابایت را تهیه کرده تا ویندوز هفت را بروی آن نصب کنیم.

در ضمن، یک مشکل دیگری که وجود دارد این است که شما با ابزار DiskPart ویندوز اکس پی نمی توانید این کار را انجام دهید. چون در ویندوز XP این ابزار از حافظه فلش پشتیبانی نمی‌کند. پس بهتر است که با استفاده از ویندوز ویستا یا حتی یک ویندوز ۷ دیگر پی بگیرید.

حافظه Flash خود را به درگاه USB متصل کنید. حال باید پنجره خط فرمان ویندوز را باز کنید. برای این کار بروی دکمه Start کلیک کرده و در قسمت جستجو باید عبارت CMD را بنویسید و Enter را بزنید. پس از اینکه یک پنجره سیاه رنگ که همان خط فرمان ویندوز است برای شما ظاهر شد، باید عبارت‌هایی که گفته می‌شود را با استفاده از صفحه کلید یکی‌یکی وارد کنید و Enter را بزنید تا به مرحله بعدی بروید.

در اولین گام باید عبارت DiskPart را نوشته که کوچک یا بزرگ بودن حروف فرقی نمی‌کند، و سپس Enter را از صفحه کلید بفشارید. پس از مدتی که حتی یک پنجره تایید به شما نشان داده شد و شما بروی Yes کلیک کردید، دوباره یک پنجره سیاه رنگ دیگر برای شما باز شده و این همان برنامه DiskPart است. باید دستورات ادامه مراحل را در اینجا وارد کنید.

دستور Disk List را وارد کرده و Enter کنید. فهرستی از حافظه هایی که همینک به رایانه شما متصل است نمایان می‌شود. بعلاوه همین حافظه فلشی که متصل کردید. در اینجا باید شماره منحصر به فرد آن را در جایی یادداشت کنید که در مراحل بعدی به آن نیاز خواهیم داشت.

حالا باید حافظه فلش را از همین پنجره انتخاب کنید که باید عبارت Select Disk را بعلاوه شماره حافظه فلش پس از آن، بدون هیچگونه فاصله را وارد کنید و Enter را بزنید. (مثلاً Select Disk2)

در این مرحله باید تمامی اطلاعات و حتی بخش‌ها و پارتیشن‌های فلش شما حذف شود. پس دستور Clean را وارد کرده و Enter کنید. حال همه جیز آماده است که فلش را با سیستم فایل مطابق با ویندوز پارتیشن بندی کنید. برای این کار دستور Create Partition Primary را اجرا کنید (مثل مراحل قبل) که با این کار یک پارتیشن از نوع اولیه بروی حافظه Flash چهار گیگی شما ساخته می‌شود.

حالا باید این پارتیشن را فعال کنیم که چون یک پارتیشن ساختیم ابتدا باید دستور Select Partition 1 را اجرا کرده و سپس با دستور دیگری به نام Active آن را فعال کنیم. کار تقریباً در این مرحله به پایان می‌رسد و باید فلش را فرمت کنیم، با استفاده از دستور Format fs=fat32 Quick. ولی اگر به هر دلیل نشد، می‌توانید از پنجره My Computer مثل هر دستگاه دیگر این کار را با راست کلیک انجام دهید.

حالا می‌رسیم به مرحله رونوشت کردن ویندوز ۷ بروی حافظه فلش. این مرحله دیگر کاری ندارد باید از روی یک دی وی دی ویندوز ۷ یا حتی فایل‌های آن بروی حافظه سخت رایانه، فایل‌ها و پوشه‌های آن را بروی حافظه Flash به سادگی یک Copy و Paste به ریزیم.

کارتان تمام است. حال اگر این حافظه فلش را به هر رایانه ای که از درایو DVD پشتیبانی نمی‌کند متصل کنید، به راحتی می‌توانید ویندوز هفت را از روی آن نصب کنید. فقط دقت کنید که اول مثل هر نصب سیستم عامل دیگری اول باید تنظیمات BIOS را برای بالا آمدن آن حافظه به خصوص تنظیم کرد که با کلید Del از صفحه کلید زمانی که رایانه شما در مراحل اولیه در حال بالا آمدن است، قادر به انجام شدن است.

سعی شد آموزش نصب ویندوز هفت از روی حافظه Flash به صورت روان و کامل توضیح داده شود. امیدوارم که به خوبی از پس نصب ویندوز از روی حافظه فلش برآیید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *