موتور جستجو چیست ؟

حتماً با اینترنت و وب آشنایی دارید. همینک که در حال خواندن این صفحه هستید، به این شبکه متصل بوده و در حال خواندن یک صفحه وب هستید. در اینترنت میلیاردها صفحه وجود دارد که خیلی از آنها را ما و شما ندیده‌ایم و نخواهیم توانست ببنیم. این به دلیل وسعت اطلاعات و صفحاتی که در این شبکه جهانی وجود دارد. حال فرض کنید که ما به دنبال یک صفحه با محتویات خاصی می‌گردیم. باید چکار کنیم؟ آیا می‌توانیم این صفحات را یکی یکی بپیماییم تا به صفحه‌ی مورد نظر خود برسیم؟ اصلاً این کار عملی است؟ مطمئناً نه! بهترین کار استفاده از یک ابزار اینترنتی به نام موتور جستجو است که کار پیدا کردن محتوا را در اینترنت برای ما انجام می‌دهد. پس شاید حال بدانید که موتور جستجو چیست.

موتور جستجو چیست

موتورهای جستجو در اصل، سایت‌های اینترنتی هستند که بسیار قدرمتند در جمع آوری اطلاعات وب عمل می کنند. آنها میلیاردها صفحه را می‌پیمایند تا اطلاعات آنها را ذخیره کنند و برای کسانی که محتوایی مرتبط با موضوع خاصی می‌خواهند نمایش دهند. این کار باعث صرفه جویی در وقت و زمان بسیاری از افراد می‌شود.

زمانی که اینترنت و شبکه وب کوچک بود و فقط مختص افراد خاص و اندیشمندان بود، شاید نیازی دیده نمی‌شد که موتور جستجویی باشد تا این اطلاعات را در پایگاه های داده خود ذخیر کند. اما همین که وب رو به پیشرفت گذاشت و صفحات و فایلهای مختلفی به آن افزوده شد، وجود یک موتور جستجو احساس شد. این بود که کلید شروع کار موتورهای جستجوی کوچک و بزرگ زده شد. تا اینکه امروز ما تنها چند تا از آنها را به عنوان نمونه‌ی اصلی آنها می‌بینیم.

شما با رفتن به نشانی موتور جستجو، اول عبارت مورد نظر خود را در جعبه‌ی مربوطه وارد کرده و با کلیک بروی دکمه Search یا جستجو، اقدام به گشتن محتوای مورد نظر خود می‌کنید. با این کار موتور جستجو، صفحاتی را که خزیده است و محتویات آن را ذخیره کرده است، را به شما نشان می دهد و شما از بین آنها، مواردی را که فکر می‌کنید به درد شما می‌خورد را انتخاب می‌کنید تا به صفحه‌ی همان مطلب یا مقاله منتقل شوید. در کل به این عمل سرچ (Search) گفته می‌شود که بهتر است از معادل فارسی آن یعنی جستجو استفاده کنیم؛ اگر می‌خواهیم فارسی را پاس بداریم!

طرز عمل موتورهای جستجو همانطور که گفته شد، بدین صورت است که آنها اول صفحات مختلف را پویش کرده و کنکاش می‌کنند. این کار را با استفاده از پیوندهایی که در صفحات مختلف وجود دارد انجام می‌دهند. پس از آن اطلاعات آن صفحات را در پایگاه داده خود ذخیره کرده و زمانی که کاربری عبارتی را در موتور جستجو وارد می‌کند، نتایج مرتبط با آن عبارت را به او، از پایگاه داده خود، نشان می‌دهد.

تعداد بسیاری موتور جستجو وجود دارند که شاید ما فقط چند تا از معروفترین آنها را بشناسیم. از جمله، گوگل، یاهو و بینگ. اینها معروفترین موتورهای جستجو هستند که علاوه بر سادگی استفاده، کیفیت بسیار بالایی در برگرداندن موارد جستجو شده به ما دارند. البته به تازگی چند موتور جستجو پارسی هم راه اندازی شده است که شاید یکی از بهترین آنها موتور جستجوی سلام باشد که محصول شرکت بیان است. این موتور جستجو از نتایج چندین موتور استفاده می‌کند و آنها را برای نمایش دادن به مخاطب بهینه می‌نماید.

حال با چیستی موتورهای جستجو آشنا شدید، شاید لازم باشد یکبار هم که شده از آنها استفاده کنید تا ببینید که چقدر می‌توانند مفید باشند و در وقت و زمان ما صرفه جویی کنند. امروزه بیشترین استفاده موتور جستجو در ایران و در کل دنیا را گوگل به نشانی Google.com دارد که یک شرکت آمریکایی است که نه تنها در زمینه جستجوی اینترنتی بلکه در دیگر محصولات نرم افزاری و سخت افزاری هم پیشرو در عرصه است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *