موتور جستجوی ایرانی

در مقاله‌ی قبلی در مورد اینکه یک موتور جستجو چیست، به تفضیل با هم صحبت کردیم. حال می‌خواهیم ببینیم که آیا از این موتورهای جستجو نمونه‌ی پارسی هم وجود دارد یا خیر. چند سالی است که سایت‌های مختلفی در وب پارسی بوجود آمده‌اند که کار جستجوی اینترنتی را برای کاربران خود انجام می‌دهند که به موتور جستجوی ایرانی معروف هستند. شاید نتوان آنها را کنار موتورهای معروفی مثل گوگل و یاهو قرار داد، اما شاید یکبار امتحان کردن آنها مفید باشد و ببینیم که آیا برای ما می‌تواند جایگزین نمونه خارجی شود یا خیر. اگر شد، حتماً از این به بعد سعی کنیم که از نمونه داخلی آن استفاده کنیم.

موتور جستجوی ایرانی

اگر خواسته باشیم در مورد تک تک مورتور های جستجوی ایرانی صحبت کنیم، شاید بحث خیلی طولانی شود. اما شما با یک جستجوی ساده درون یکی از موتورهایی که همینک از انها استفاده می‌کنید، خواهید توانست با جستجوی عبارت “موتور جسجتوی ایرانی” به تعداد بسیاری از این گونه سایت‌ها برسید.

اما نکته‌ای که برای استفاده از این گونه موتورها وجود دارد، این است که هنوز شاید از نظر پیشرفتگی این گونه سامانه‌ها به پای رقبای خارجی خود نرسند. این به دلیل کم کیفیت بودن زیرساختارهای سخت افزاری و نرم افزاری در ممکلت ماست که هنوز جا برای کار بسیار دارد. مثلاً تا زمانی که سرویس دهنده‌های ایرانی قیمت بسیار بالاتری نسبت به انواع خارجی خود دارد، برای سایت‌هایی این چنینی که از منابع بسیار زیادی استفاده می‌کنند، صرف نخواهد داشت که امکانات خود را افزایش داده و مثلاً در حد سایت گوگل اقدام به ارائه خدمات کنند.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، ما در گوگل عبارت  موتور جستجوی ایرانی را جستجو کردیم و به نتایج خوبی از موتورهای جستجوی پارسی رسیدیم. اولین مورد، سایت پارسی جو است که نشانی آن www.parsijoo.ir می‌باشد. گزینه‌ی دوم که نتایج بسیار خوبی را به شما پیشنهاد می‌دهد، سلام است. سلام  نام موتور جستجوی بسیار خوبی است که ارزش یکبار امتحان کردنش را دارد. این سامانه به نشانی salam.ir قابل دسترس است. سومین مورد هم سایت جس جو است که نشانی اینترنتی آن www.jasjoo.com می‌باشد و این هم یک نمونه‌ی دیگر از جستجوگرهای ایرانی است.

دقت کنید که هر کدام از آنها از یک طرز کاری برای رتبه بندی سایت‌های مختلف استفاده می‌کنند. برخی از آنها که کم هم هستند، از خزنده برای پیدا کردن سایت‌ها و وبلاگ‌ها و صفحات‌شان استفاده می‌کنند. اما بیشتر آنها از فهرست‌های موتورهای جستجوی دیگر مثل گوگل استفاده می‌کنند. یعنی در اصل نتایج آنها بهینه‌ی شده‌ی مورد اصلی هستند که به گفته‌ی خودشان سایت‌های هرز از نتایج، حذف شده است.

در نهایت استفاده از نمونه‌های پارسی موتور جستجو، شاید یک تجربه‌ی خوب باشد که به شما هم توصیه می‌کنیم یکبار هم که شده از آنها استفاده نمایید. امیدوارم که از این مقاله‌ی سایت نرم افزار آموزش خوشتان آمده باشد. منتظر نظرات شمایم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *