معرفی نوارهای بالای مرورگر اینترنتی

مرورگر از جمله نرم افزارهایی است که شاید از پر مصرف‌ترین نرم افزارهای رایانه‌ای باشد. به همین دلیل اگر تازه با اینترنت و رایانه آشنا شدید، شاید لازم باشد که با قسمت‌های آن اشنا شوید. یکی از بخش‌هایی که هر مرورگر از آن برای دسته بندی موضوعات خود استفاده می‌کند، قسمت بالایی آن است که معمولاً از نوارهای مختلی تشکیل شده است. به همین دلیل ما در این نوشته قصد داریم به معرفی نوارهای بالای مرورگر اینترنتی بپردازیم. این مقاله شاید برای تازه‌کارها مناسب‌تر باشد.

معرفی نوارهای بالای مرورگر اینترنتی

در اولین گام، بهتر است که با کلیک بروی عکس بالا، آن را در اندازه‌ی اصلی‌اش مشاهده کنید و کمی آن را برانداز کنید. این عکس نوارهای بالای مرورگر کروم (Chrome) را نشان می‌دهد. هر کدام از آن کارهای مختلفی را انجام می‌دهد که در ادامه با جزئیات بیشتری هر کدام را توضیح می‌دهم.

اولین نوار، همان سربرگ‌هایی هستند که صفحات مختلف وب در آنجا باز می‌شوند. به تعداد صفحه‌ای که شما باز می‌کنید، در این بخش سربرگ وجود دارد که با کلیک بروی هر کدام از این سربرگها یا زبانه ها، اطلاعات مربوط به همان صفحه اینترنتی برای شما باز می‌شود. البته شما می‌توانید به تعداد بی‌نهایت صفحه باز کنید، ولی بهتر است که دست و پای خود را خلوت نگه داشته و کارهای خود را سخت نکنید. در مرورگرهای قدیمی شما فقط قادر بودید که یک صفحه را در کل پنجره باز کنید. اما امروزه تقریباً تمامی مرورگرها قابلیت چند زبانه بودن پشتیبانی می‌کنند.

نوار بعدی از بالا که با عبارت Address bar نشان داده شده است، همان قسمتی است که شما باید نشانی یک سایت  یا وبلاگ را وارد کرده تا وارد آن شوید. اگر هم از موتورهای جستجو یا یک واسط دیگر وارد یک تارگاه شدید، باز نشانی اینترنتی آن را که معمولاً با www شروع می‌شود را از این قسمت می‌توانید مشاهده کنید.

در روبروی نوار آدرس یا نوار نشانی، شما یک جعبه مشاهده می کنید که از طریق این جعبه به صورت مستقیم می‌توان اقدام به جستجوی محتوا بواسطه موتورهای جستجو کرد. بدین معنی که دیگر شما نیاز ندارید مستقیماً وارد صفحه‌ی اصی یک موتور جستجو شوید، تا اقدام به جستجو کنید. فقط کافی است که عبارت مورد نظر خود را در این قسمت وارد کنید و Enter را از صفحه کلید بفشارید.

سومین نواری که شما در تصویر بالا در مرورگر کروم مشاهده می‌کنید، نوار علاقه مندی هاست که نماد سایت‌هایی که شما به آنها علاقه دارید را در اینجا می‌توانید ببینید. با کلیک بروی هر نماد از سایت، مستقیماً وارد آن شده و بدون اتلاف وقت می‌توانید کار خود را انجام دهید. نماد سایت‌های مختلف در این قسمت به صورت دستی اضافه شده و شما می‌توانید آنها را کم و زیاد کنید. ساده‌ترین روش برای افزودن یک نشانی به نوار علاقه مندی‌ها این است که یک لینک یا پیوند را گرفته و آن را به این بخش بکشانید.

اما در برخی مرورگرها شاید شما شاهد نوار علاقه مندی‌ها نباشید که با راست کلیک در قسمت بالایی مرورگر و انتخاب گزینه Bookmark Toolbar به راحتی می‌توانید آن را ظاهر یا مخفی کنید. در خیلی از مواقع شاید لازم بدانید که آن را مخفی کرده تا فضای مرورگر شما برای نمایش صفحات وب بزرگتر گردد.

این نوشته‌ای برای معرفی نوارهای بالای مرورگر اینترنتی بود که می‌توانید آن را بروی بیشتر مرورگرها به کار گیرید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *