مرورگر اینترنتی چیست؟

اینترنت یک شبکه بسیار بزرگ جهانی است که متشکل از هزاران و شاید هم میلیون‌ها سرویس دهنده است که باعث می‌شوند این تعداد بسیاری سایت بروی این شیکه اداره شوند و بتوانند به بازدید کننده‌گان خود خدمات دهند. اما این بازدید کننده‌ها باید با چه چیزی این صفحات اینترنتی را مشاهده نمایند؟ جواب این سوال مرورگر است. مرورگر یک نرم افزار رایانه‌ای است که به هر کسی که رایانه‌ی او به شبکه اینترنت متصل است، اجازه می‌دهد که به سادگی بتواند صفحات وب و پرتکل‌های مهم اینترنت را مرورگر کند. این کلمه از معادل انگلیسی آن یعنی Browser گرفته شده است که چون با استفاده از این برنامه می‌توانید صفحات مختلف اینترنتی را مرور کنید، به آن مرورگر اینترنتی گفته می‌شود.

مرورگر اینترنتی چیست

پس تا این جا، فهمیدیم که اگر خواسته باشیم به اینترنت متصل شده و صفحات سایت‌های مختلف را بازدید کنیم، احتیاج به یک مرورگر داریم که در اصل یک نرم افزار است. این نرم افزار در سیستم عامل های مختلف فرق می‌کند. مثلاً اگر شما از ویندوز به عنوان یک سیستم عامل استفاده می‌کنید، حتماً به صورت پیش فرض، یعنی از هم اول، بروی آن Internet Explorer نصب شده است. این برنامه از طریق فهرست شروع یا به عبارتی منوی استارت قابل دسترسی است. اول باید به اینترنت متصل شده و سپس این برنامه را اجرا کنید و پس از آن با وارد کردن نشانی یک سایت به آن وارد شده و از امکانات آن سایت استفاده کنید.

اما مرورگرهای اینترنتی انواع و اقسام مختلفی دارند که به دو مدل دیگر که جزء معروفترین مرورگرها هستند، می‌توان به Firefox و Chrome اشاره کرد. این دو هم کاربرد وسیع تری نسبت به اینترنت اکسپلورر دارد. همه‌ی مرورگرها در اصل یک کار را انجام می‌دهند و آن بازدید از صفحات وب است. اما شاید برخی از آنها دارای کارایی بهترین باشند که تولید کننده آن به آن افزوده است. یعنی معمولاً بین مروگرهای مختلف رقابت وجود دارد که کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کنند.

می‌توان گفت تمامی مرورگرهای معروف جهان به صورت رایگان عرضه می‌شوند و برای همه قابل دسترس هستند. این به همان دلیل رقابتی بودن بحث استفاده از مرورگر است. شما با رفتن به سایت‌های سازنده‌ی هر مرورگر به راحتی می‌توانید آخرین نسخه آن را دانلود کرده و بروی دستگاه خود متصل کنید.

اینکه دستگاه شما از چه نوع وسیله‌ی رایانه‌ای است، باید نسخه‌ی مد نظر همان دستگاه را بارگیری کرده و بروی آن نصب کنید. مثلاً اگر می‌خواهید مرورگر فایرفاکس را بروی رایانه رومیزی خود نصب کنید، باید به سایت سازنده به نشانی Mozilla.org رفته و نسخه‌ای را بارگیری یا دریافت کنید که برای رایانه‌های رومیزی نوشته شده است. ولی اگر از گوشی هوشمند آندروید استفاده می‌کنید، باید نسخه مرتبط با همان را بارگیری کرده و نصب کنید. مرورگرها برای هر وسیله‌ای که به اینترنت متصل می‌شود موجود هستند. یعنی اگر شما حتی یک گوشی ساده دارید که به اینترنت متصل می‌شود، بروی آن گوشی هم یک نسخه از یک نوع مرورگر وجود دارد که امکان بازدید از صفحات وب را برای شما فراهم می‌کند.

امروزه مرورگرهای اینترنتی بسیار پیشرفته‌تر از قبل شده‌اند و دیگر مثل قبل نیستند. بلکه بسیاری امکانات دیگر هم برای شما به همراه دارند. مثلاً با استفاده از آنها به راحتی می‌توانید یک سایت طراحی کنید و یا یک خبرخوان را در آنها جاسازی کنید و آخرین اخبار سایت های مختلف را دریافت کنید که آنها را از انحصار وظیفه‌ی اصلی شان خارج کرده است. البته هنوز وظیفه‌ی اصلی آنها مرور صفحات وب است.

از نظر رقابتی که بین مروگرهای اینترنتی وجود دارد، سه تای آنها که عناوین آنها در بالا ذکر شد، به نام‌های Internet explorer، Firefox و Chrome سهم بیشتری را در بین مرورگرها دارند. در اوایل Internet Explorer بسیار پر کاربرد بود که در همین چند سال اخیر فایرفاکس از آن جلو زد. همینک هم Chrome گوگل است که گوی رقابت را از دیگر مرورگرها ربوده است و فعلاً به دلیل سادگی کار با آن، و سرعت به مراتب زیادش، پر استفاده‌ترین مرورگر حال حاضر در جهان است.

حال دانستید که مرورگر اینترنتی چیست؟ با این تفاسیر شمایی که در حال خواندن این مقاله از سایت نرم افزار آموزشی هستید، در حال استفاده از یک مرورگر اینترنتی هستید. بله، این نرم افزار اسمش مرورگر است که امیدوارم با توضیحات داده شده در مورد مرورگر اینترنتی، به صورت کامل با این مبحث آشنا شده باشید و از این مقاله لذت برده باشید. با دیگر مقالات این سایت با ما همراه باشید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *