مراحل ساخت ایمیل

ایمیل یا رایانامه از ضروریات دنیای امروز است. اگر فکر می‌کنید که باید رزومه‌ی کاریتان را برای شرکتی ارسال کنید، با دوستان و آشنایان در هر کجای دنیا که هستند ارتباط داشته باشید، در سایت‌ها و سرویس‌های مختلف ثبت نام کنید و … حتماً به یک نشانی ایمیل و صندوق پستی آن نیاز خواهید داشت. امروزه ساخت یک صندوق پست الکترونیک کار بسیار ساده و فراگیری است و هر کسی می‌تواند این کار را در زمان کوتاهی برای خود انجام دهد. فقط باید در سرویس‌های این چنینی که سایت‌های بزرگی مثل یاهو یا گوگل ارائه کرده‌اند ثبت نام کرد و نشانی ایمیل را دریافت کرد. در ادامه با مراحل ساخت ایمیل اشنا خواهید شد.

مراحل ساخت ایمیل

همانطور که گفته شد، برای ساخت ایمیل کار خاصی نیاز نیست که انجام دهید. فقط باید در یک سرویس مناسب ثبت نام کنید. ولی بهتر از مقدماتی را انجام دهید که ما در اینجا به آن اشاره خواهیم کرد.

اول بهتر است که مزیت و عیوب استفاده از سرویس‌های متخلف را بدانید که بر مبنای آن اول هدف خودتان را از داشتن ایمیل تعیین کنید. مثلاً اگر می‌خواهید رزومه‌ای را برای شرکتی ارسال کنید، چه بهتر است که آن ایمیل از یک نشانی رسمی ارسال  شده باشد. مثلاً اگر سایتی دارید، اگر نشانی ایمیل به سایت شما ربط داشته باشد، این نشان از حرفه‌ای بودن شما می‌دهد. پس بهتر است نسبت به هدف خود یک سرویس مناسب را انتخاب کنید.

بدین منظور حتی سرویس‌های ایمیل دهی وجود دارند که پولی هستند، یعنی رایگان نیستند که بیشتر آنها برای کارهای تجاری کاربرد دارد. ولی آنچنان استقبالی از آنه نشده است. در صورتی هم که می‌خواهید رایانامه‌ای برای ارتباط با دوستان داشته باشید، شاید چندان این موضوع اهمیتی نداشته باشد. فقط سرویسی را می‌خواهید که پایدار باشد و از کیفیت خوبی برخوردار باشد.

به طور کلی سرویس‌های رایانامه‌دهی خارجی مثل یاهو (Yahoo) و جی‌میل (Gmail) کیفیت بالاتری دارند و این به دلیل زیرساخت های قوی آنهاست. اما شاید برخی اوقات با مشکلاتی از قبیل کاهش سرعت به دلیل انجام پالایش یا فیلترسازی از طرف وزارت ارشاد هم روبرو شوید. مثلاً ممکن است که پرتکل SSL برای برخی اوقات به خوبی کار نکند. لازم به یادآوری است که این پروتکل برای امن نگه داشتن اطلاعات رد و بدلی در ایمیل‌ها بسیار مناسب است.

با این تفاسیر خیلی از افراد از این گونه سرویس‌ها استفاده می‌کنند، چون هم معروف ترند و هم اینکه ممکن است از بس که از زبان دیگران درباره‌ی آنها شنیده‌اند، برایشان نوعی کلاس داشته باشد! پس تحت هیچ شرایطی از سرویس‌های دیگر استفاده نمی‌کنند.

لازم به ذکر است که در سال‌های اخیر سامانه‌های رایانامه‌دهی پارسی هم درست شده‌اند که هم نامه‌های شما را داخل کشور نگه می‌دارند و هم اینکه دارای محیطی به زبان پارسی هستند. یعنی تمامی دستورات آن به زبان پارسی است. پس شاید نظر تازه‌کاران را جلب کند. به همین منطور به شما هم پیشنهاد می‌کنم حتی شده یک حساب ساده هم در این گونه سایت‌ها باز کنید و از آن هم استفاده کنید. سایت‌هایی مثل mihanmail.com از این دسته‌اند. با یک جستجوی ساده در موتور جستجو می‌توانید این گونه سایت‌های پارسی را هم پیدا کنید.

در هر صورت پس از اینکه سرویس مورد نظر را انتخاب کردید، باید به صفحه ثبت نام آن رجوع کنید. ثبت نام در سایت‌های خارجی زبان معمولاً با دکمه‌ی Sign Up مشخص شده است. یعنی اگر این چنین دکمه‌ای در معمولاً در بالای صفحه‌ی سایتی دیدید، دریابید که با کلیک بروی آن به صفحه ثبت نام در آن سایت هدایت خواهید شد. در سایت‌هایی مثل یاهو و گوگل هم این چنین دکمه‌ای وجود دارد. دقت کنید که در این سایت‌ها اگر یک حساب داشته باشید، می‌توانید از دیگر امکانات آن سایت‌ها استفاده کنید. پس لازم به ثبت نام مجدد نیست. مثلاً اگر می‌خواهید از ایمیل گوگل (جی میل) در کنار Google+ و Google Drive و مترجم گوگل و … استفاده کنید، فقط یک حساب کافی است. یکی از دلایلی که افراد متعددی ترجیح می‌دهند که از این گونه سرویس‌ها استفاده کنند، همین متنوع بودن امکانات شرکت‌های خارجی است.

برای ثبت نام در برخی  از سرویس ها نشانی صفحه ثبت نام در زیر آورده شده است. اگر برخی از آن سایت‌ها مشخصاتی که از شما می‌خواهد به زبان انگلیسی است، نگران نباشید. با کمی حدس زدن می‌توانید آنها را پر کنید. در مقاله‌ای دیگر هم سعی خواهم کرد در این مورد به صورت کامل توضیح دهم.

ثبت نام در یاهو
ثبت نام در گوگل
ثبت نام در میهن میل

در نهایت پس از ثبت نام، مراحل ساخت ایمیل به اتمام می‌رسد و از این به بعد با رفتن به صفحه ورود به حساب کاربری خود، و وارد کردن نام کاربری (معمولاً نشانی ایمیل) و رمز عبور (رمزی که هنگام ثبت نام وارد کرده‌اید) می‌توانید به حساب رایانامه‌ی خود وارد شده و نامه‌هایتان را بررسی کنید و نامه برای دیگران ارسال کنید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. ۱۳۹۵/۰۴/۲۳

    […] اگر شما هم درون این سایت حساب ایمیل دارید و یا قصد ساخت حساب ایمیل در یاهو را دارید، باید با این آموزش همراه ما باشید تا به شما […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *