جستجو در سایت با گوگل

کار موتورهای جستجو دسته بندی کردن محتواهایی است که در وب پیدا می‌شوند. در این میان گوگل از آنجایی که کاربران بسیاری را به خود جذب کرده است، می‌توان استنباط کرد که از کیفیت خوبی برای این دسته بندی برخوردار است. زمانی که به صفحه‌ی اصلی گوگل به نشانی www.Google.com می‌روید، می‌توانید جستجوی خود را انجام دهید. حتی از طریق نواری که در بالای مرورگر شما موجود است این کار را هم می‌توانید انجام بدهید. اما اگر خواسته باشید درون یک سایت خاص اقدام به جستجوی یک فایل یا صفحه کنید باید چه کاری را انجام دهید؟ به همین دلیل ما در این مقاله به موضوع جستجو در سایت با گوگل می‌پردازیم.

جستجو در سایت با گوگل

سایت های مختلفی هستند که از صفحات بسیار تشکیل شده‌اند. مثلاً انجمن‌ها یا سایت‌هایی که محتوای آنها را قشر عظیمی از افراد تهیه می‌کنند، دارای صفحات مختلفی‌اند که برای یافتن صفحه مورد نظر باید دست به کارهای مختلفی زد. از جمله این کارها، استفاده از جعبه‌ی جستجوی بالای خود آن سایت است که به شما این امکان را می‌دهد که به سادگی کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد کرده و سپس با یک Enter صفحاتی که دارای آن کلمه کلیدی هستند را فهرست کنید.

اما شاید خواسته باشید همین کار هم از گوگل استفاده کنید. نتایج جامع گوگل باعث شده است که خیلی از وبلاگ نویسان یا حتی کسانی صاحبان سایت‌ها، به این فکر بیافتند که از قابلیتی که گوگل برای جستجوی درون سایتی محیا کرده است، استفاده کنند. بنابراین شما به عنوان کاربر آن سایت، فقط کافی است که درون جعبه‌ی مورد نظر عبارت خود را وارد کرده و باز هم Enter را بزنید. صفحه‌ای از سایت گوگل برای شما باز خواهد شد که نتایج جستجوی برای شما در آن به نمایش در خواهد آمد.

اما اگر این قابلیت را خود سایت یا وبلاگ مورد نظر شما نداشت، باید چه کار کرد؟ ما راه حلی را به شما ارائه می‌دهیم که در هر پایگاهی قابل استفاده است. چه به شما این امکان را بدهد، و چه ندهد.

در اولین قدم بهتر است که صفحه‌ی اول سایت گوگل را باز کنید. پس از آن در جعبه‌ی جستجوی عبارت Site را وارد کنید و دقیقاً پس از آن علامت دو نقطه (:) را وارد نمایید. بلافاصله پس از آن هم باید نشانی سایت یا وبلاگ مورد نظر را وارد نمایید. سپس پس از یک علامت فاصله ( Space) کلمات کلیدی که راجع به آنها می‌خواهید جستجویی را وارد کنید.

اگر خواسته باشید در این باره مثال بزنیم، می‌توانید عبارت زیر را مشاهده کنید:

Site:buyingfa.ir کلمات مورد جستجو

عبارت بالا را باید در جعبه‌ی جستجوی گوگل وارد کنید. البته به جای “کلمات مورد جستجو” عبارتی را که می‌خواهید در آن پایگاه جستجو کنید را باید وارد نمایید. بدین ترتیب شما توانستید جستجو در سایت با گوگل را انجام دهید که در اصل از طریق پایگاه داده گوگل اقدام به گشتن محتوای خود در سایت‌های خاص کنید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *